Foto: Shutterstock

UVIN ČAJ UBIJA BAKTERIJE: Liječi urinarne infekcije, čisti bubrege i bešiku od pijeska

Uva se još naziva i medveđe grožđe, gornik, crvena planika, mlivnjak, ili medveđe bobice, zbog toga što njen bobičasti plod jarko narandžastocrvene boje obožavaju medvedi.

Za dokazanu delotvornost uve, prvenstveno u slučaju urinarnih infekcija, zaslužan je arbutin, sastojak koji se u našem telu pretvara u hidrohinon koji prolazi kroz bubrege u urinarni trakt, detoksikuje ga i čisti.

Bogatstvo korisnih sastojaka pomaže kod uništavanja nekih bakterija

U tradicionalnoj medicini se od davnina koriste osušeni listovi, koje je najbolje sakupljati u septembru i oktobru. Imaju izrazito gorak ukus, a njihov najveći kvalitet je sadržaj vitamina C kao i kompleksa B vitamina, uz gvožđe, kalijum, magnezijum, kalcijum, tanin, flavonoide, galotanine, hidrohinon i fenolne glikozide.

Laboratorijske studije ispitivanja zdravstvenih efekata ekstrakta lišća uve pokazale su da kombinacija navedenih sastojaka uspešno utiče na usporavanje razmnožavanja i rasta bakterija stafilokoka i ešerihija koli, dve vrste koje su najčešći uzročnici infekcija urinarnog trakta. Treba, međutim, naglasiti da postoji niz drugih bakterija koje mogu da izazovu urinarne infekcije, kao i da se većina njih leči antibioticima.

Čaj od uve može da olakša stanje i da pomogne, ali nikako nije apsolutna zamena za antibiotsku terapiju ako vam je prepisana od strane lekara.

Bolesti kod kojih je uva efikasna i korisna

Pored izraženog antiseptičkog dejstva koje sprečava i zaustavlja razvoj velikog broja bakterija i mikroorganizama, kod ekstrakta iz lišća uve potvrđena je i sposobnost delovanja na zidove urinarnog trakta. Smiruje, tonira, oblaže i ojačava ih. Koristi se u slučaju pojave peska u bubrezima i bešici, a postoje dokazi o dobrim efektima pri pojavi dijareje i hematurije.

Zapisano je da je uvin čaj korišćen jer arbutin iz njega eliminiše bakterije iz mokraćnih kanala i creva, pospešuje izlučivanje mokraće, ali i smanjuje nakupljanje mokraćne kiseline. Uz antibakterijsko, ima i diuretičko dejstvo, pa na taj način pomaže kod detoksikacije tela i doprinosi održavanju stabilnog stanja kod osoba sa dijabetesom.

Važno je napomenuti da sadrži i hidrohinon koji je značajan u jačanju imuniteta – samim tim i kompletnog zdravstvenog stanja, ali samo ako se uzima u dozvoljenim količinama.

Pravilno doziranje je važno, za neke osobe je opasno da piju čaj od uve

Čaj od uve ne bi trebalo piti više od 2-3 šolje dnevno i to ne u dužem vremenskom periodu dužem od dve nedelje, a kategorije koje ne bi smele da ga konzumiraju su trudnice, dojilje, deca mlađa od 12 godina, osobe koje boluju od čira ili hroničnih bolesti bubrega, creva, jetre i srca, kao i oni za koje se pokazalo da su alergični na ovu biljku i koji su imali neku reakciju pri pokušaju konzumacije.

Ovu biljku ne treba koristiti u kombinaciji sa nekim namirnicama i vitaminima kao što su brusnica, vitamin C i citrusi, jer poništavaju korisna dejstva uve. Nuspojave usled uzimanja većih doza mogu da budu mučnina, povraćanje, grčevi u stomaku, zujanje u ušima, i gušenje.

NAPOMENA: Sve što se nalazi u ovom tekstu je samo u informativne svrhe, a ne u svrhu pružanja medicinskih savjeta. Trebali biste kontaktirati svog liječnika kako biste dobili savjet u vezi s bilo kojim posebnim zdravstvenim problemom, stanjem ili prirodnim receptom.

Izvor: eklinika.telegraf.rs

Pogledajte takodje:

Ova biljka je napravila TOTALNI PREOKRET U NARODNOJ MEDICINI: Travari tvrde da je pravi FENOMEN!

Cikorija je zeljasta biljka koja ima brojne zdravstvene prednosti. Ona ublažava probavne probleme, sprječava žgaravicu, …