Vrapčje sjeme, ptičiji proso, divlja proja, ljekovita biserka u tradicionalnoj medicini izuzetno je cijenjen lijek zbog širokog spektra djelovanja. (Tekst se nastavlja ispod)
Gde raste vrapčje sjeme?
Vrapčje sjeme je višegodišnja biljka koja raste u visinu do metar, naslanja se na jak razgranati korijen. Najčešće se sreće na kamenitim terenima, uz puteve i obale, na neobrađenim površinama, u grmlju i šumama.
Ko ne bi trebao da konzumira vrapčje sjeme?
Trudnicama i osobama sa poremećenim radom štitne žlijezde ova biljka se ne preporučuje za korištenje, ni u jednom obliku.
Kako prepoznati vrapčje sjeme:
Listovi su hrapavi, duguljastog kopljastog oblika, nemaju peteljku već se na biljku direktno naslanjaju kao da sjede. Cvijetovi su bjeličasto žute boje smješteni na vrhu, dok je plod tvrdo zrno, sive boje i sjajno.
Za šta se koristi vrapčje sjeme:
Za liječenje se bere cijela biljka u vrijeme cvjetanja, od maja do kraja jula, a plod se bere u jesen kada sazri. Mljevenjem zrelih zrna dobija se delotvorni prašak koji se pije uz čaj ili miješa s vodom.
Dok je biljka mlada, od listova mogu da se prave ukusna hranljiva variva i supe. Sjeme biljke sakuplja se i za jelo i za liječenje. Može da se kuha, prži, a samljeveno se koristi kao zamjena za kafu. (Tekst se nastavlja ispod)
Vitamini koji su nalaze u korijenu su:
Korijen je takođe vrlo ljekovit i vadi se u jesen. Prvo se očisti od zemlje, pa isiječe na kolutove i suši na toplom mjestu. Sadrži vrlo vrijedne sastojke kao što je litospermin, silikat, silicij, rutin, kremene kiseline.
Kako i za šta se koristi plod ove biljke?
Plod od kojeg se pravi prašak je izvanredan lijek za bolesti bubrega i bešike jer ima antiupalno dejstvo uz jak nadražaj za izbacivanjem tečnosti. Spriječava stvaranje kamena i taloženja pijeska u ovim organima, a pomaže i kod akutnog i hroničnog cistitisa.
Posebno je djelotvoran kod zaraznih ginekoloških bolesti, kao što je gonoreja, a pomaže i kod gihta, artritisa i drugih reumatskih bolesti. Ublažava crijevne tegobe povezane sa dijarejom i grčevima, čisti krv, snižava visoku temperaturu.
Ako se prašak od ploda pije sa vrelim čajem, dolazi do obilnog znojenja, što je kod liječenje određenih zdravstvenih tegoba neophodno. Terapija se uzima na četiri do pet sati, po pola kašičice uz malo čaja ili vode sve dok tegobe ne prestanu.
- Pogledajte još: NAPUNITE KOSTI KALCIJUMOM: Najbolji i najdjelotvorniji narodni lijek za krhke kosti
- Pogledajte još: ZOVU GA NAPITAK SREĆE: Najpoznatiji travar 20 stoljeća otkriva recept za čaj koji eliminiše nervozu organizma!
- Pogledajte još: UZELA JE PARADAJZ I PROTRLJALA PO KOSI, A ONDA SAČEKALA 10 MINUTA: Riješila je najveći problem svih ljudi!
NAPOMENA: Sve što se nalazi u ovom tekstu je samo u informativne svrhe, a ne u svrhu pružanja medicinskih savjeta. Trebali biste kontaktirati svog liječnika kako biste dobili savjet u vezi s bilo kojim posebnim zdravstvenim problemom, stanjem ili prirodnim receptom.