Ubod stršljena obično nije fatalan ali u nekim slučajevima može da dođe do opasne alergijske reakcije. Ishod može ako se ne reaguje na vrijeme da bude čak i smrtonosna.
Ubod stršljena nije nimalo naivan, što dokazuje i skorašnji slučaj gotovo trenutne smrti Đoka Radovanovića (45) iz Srezojevca kod Gornjeg Milanovca. Umro je ubrzo nakon što ga je ovaj opaki insekt ujeo u predjelu vrata dok je sjekao stablo jabuke gdje se nalazilo leglo ovih opasnih insekata.
U nekim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka, odnosno alergijske reakcije na otrov, a tada je čitava stvar mnogo opasnija.
Ubod stršljena
U svakom slučaju, najbolje je izbjegavati avanture u prirodi na mjestima gdje ima stršljenova. Ukoliko se bavite baštovanstvom, budite na oprezu i zaštitite otvorene dijelove tjela. Ako ipak dođe do uboda, odmah izvadite žaoku i stavite hladan oblog.
Do anafilaktičkog šoka dolazi iz više razloga:
- Zbog toga što je osoba alergična na ujed insekta
- Zbog toga što je ubod na nezgodnom mjestu (u predjelu lica ili vrata) gdje otok izaziva gušenje
- Ako je osobu u proteklih nekoliko nedjelja već ujeo stršljen ili osa, pa je imuni sistem postao preosetljiv na alergen i u slučaju ponovnog uboda dolazi do anafilaktičke reakcije organizma
Potrebno je naglasiti da u slučaju anafilaktičkog šoka treba odmah pozvati hitnu pomoć kako bi se sprovela antišok terapija.
Tu terapiju mogu da izvedu samo profesionalci koji praćenjem simptoma određuju doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida kako bi neutralisali alergijsku reakciju.
Ako ste izloženi opasnosti od ujeda stršljena, posebno ako ste alergični na ujed insekata, potrebno je da imate jednu takvu injekciju i tablete antihistaminika za svaki slučaj, za sve to se prije svega konsultujte se sa ljekarom. (Tekst se nastavlja ispod)
Ubod stršljena prva pomoć
Izvadite žalac uz pomoć sterilizirane igle ili rukama. Bolno mjesto možete umiriti pod laganim mlazom čiste tekuće vode, ili uz pomoć ledenih obloga te kockica leda. Možete upotrijebiti i antihistaminsku kremu.
Pažljivo operite mjesto uboda sapunom i vodom. Ponovite ovaj postupak dva do tri puta dnevno, sve dok koža ne zacijeli.
U slučaju da nema alergijske reakcije, već je u pitanju samo običan otok, mjesto uboda treba tretirati hladnim oblogama. U tu svrhu možete upotrebiti hladan predmat kao što je metalna kašika.
Kako bi se smanjila oteklina, preporučuje se na ranu stavljati hladne obloge svakih nekoliko sati, mogu pomoći i esencijalna ulja metvice i lavande koja će ublažiti svrab i bol.
Stršljeni – kako ih se riješiti
Ako ste u vašoj blizini oko kuće ili u dvorištu primjetili da se pojavljuju stršljeni onda im napravite klopku od plastične boce i soka. Za klopku vam je potrebna dvolitrena plastična boca, voćni sok, ocat, vino ili pivo. Nećete pogriješiti ako u tekućinu dodate malo šećera i komadić, dva sirovog mesa ili ostatke hrane za pse ili mačke.
Gornju trećinu boce prerežite, tako da dobijete lijevak. U trećinu odrezanog dijela boce sipajte tekućinu koja će ih privući te “zaklopite” gornjim dijelom boce tako da je njezino grlo unutra u donjem dijelu. Zalijepite rubove boce ljepljivom trakom.
Stršljene će privući ovi mirisi, ući će, ali neće moći izaći te će se utopiti. Budite bez brige, pčele ovaj miris ne privlači. Klopke postavite na više mjesta i nakon što ih se nakupi, izbacite ih i promijenite tekućinu.