Najčešći uzrok je iscrpljenost mišića, dehidracija i manjak minerala, a grčevi mogu biti izrazito bolni. Pomaže hrana bogata kalijem i magnezijem te topli oblozi. Lijek za grčevi u nogama potražite u prirodnim rješenjima.
Grčevi u mišićima su nešto što je većina ljudi iskusila, a iako su najčešće bezazleni, mogu djelovati poprilično zastrašujuće. Osim intenzivne boli, neugodna je činjenica da naše tijelo radi i kreće se bez da ga mi možemo kontrolirati.
Zbog čega dolazi do grčenja mišića?
Nevoljno grčenje mišića najčešće se događa uslijed pretjeranog naprezanja, ali i zbog dehidracije te manjka magnezija i kalija u organizmu.
Kod sportaša se grčevi javljaju uslijed forsiranja tijela, odnosno kod “povratka u formu” a slično se događa i s običnim ljudima koji nakon duljeg vremena neaktivnosti krenu intenzivnije vježbati.
Lijek za grčeve u nogama
Grčevi u nogama uzrok je manjak vode, magnezija i kalija. Ako vam se grčevi javljaju iako pijete dovoljno vode i redovito se krećete, tada pojačajte unos hrane bogate magnezijem i kalijem, poput banana, krumpira, zelenog lisnatog povrća…
Koji je najčešći uzrok grčenja?
Jedan od najčešćih uzroka za grčenje mišića jest manjak kalija u tijelu. Da bi uravnotežili razine ovog vrijednog minerala jedite hranu bogatu tim važnim nutrijentom poput banana i krumpira. Možete se opskrbiti kalijem i ako redovito pijete toplu vodu u koju ste dodali žlicu jabučnog octa i žlicu domaćeg meda.
Krećite se – Do grčenja u mišićima može doći i zbog manjka kretanja, odnosno višesatnog sjedenja ili ležanja u istoj pozi. Najlogičniji odgovor takvoj vrsti grčeva je fizička aktivnost.
Ne zaboravite se baviti nekom tjelesnom aktivnošću, šećite a kada ste prikovani za ured ustajte svakih dvadesetak minuta, rastegnite se i nastavite s poslom. (Tekst se nastavlja ispod)
Pomaže pritisak i topli oblog
Trenutni lijek za manje boli je pritisak dlanom na samu sredinu mjesta gdje se grč javio. Ako grč traje kraće, onda za njim obično ne ostaje bol, no kod onih dugotrajnih mišić može danima boljeti. To ublažite toplim oblozima ili kupkom koja će opustiti mišiće.
Na meti su mišići stopala, lista i bedra
Mišići nogu su veliki potrošači minerala i kisika, a upravo se u njima grčevi javljaju u preko 90 % slučajeva. Ipak nije čudno ni da do nevoljnih trzajeva dođe i na drugim dijelovima tijela, s time da grčevi na njima obično i manje bole te više izgledaju samo kao titraji.
Magnezij za grčeve u nogama
Nedovoljna količina magnezijuma u organizmu najčešći je uzročnik nastanka hipertenzije, nepravilnog rada srca i ostalih ozbiljnih poremećaja.
Simptomi nedostatka magnezijuma mogu biti opća slabost organizma, osjećaj umora, nesvjestica, vrtoglavica, poremećaj sna, grčenje mišića, nepravilan rad srca, uznemirenost, nervoza, razdražljivost, alergije, drhtavica, niska razina šećera u krvi.
Hrana protiv grčenja mišića
Orašasti plodovi
Danas se smatraju super hranom. Bogati su zdravim masnoćama i nutrijentima, posebno vitaminom E, folnom kiselinom, magnezijem, aminokiselinama a to je sve riješenje za smanjenu mogućnost oboljenja od srčanih bolesti.
Banana
Sadrži 43 mg magnezija. Ovo voće bogato je vitaminima B6 i B12 te kalijem koji regulira razinu natrija u krvi. Kombinacija kalija i magnezija odlična je za sportaše jer smanjuje bolove te grčeve u mišićima.
Brokula
Povrće koje je bogato brojnim nutritivnim tvarima. Cvjetovi brokule sadrže luteine, antioksidanse koji osiguravaju hranjive tvari očima i koži.
Prilikom procesa probave brokula stvara iznimno reaktivni sulforafan, tvar za koju se smatra da potiče sintezu bjelančevina koje štite stanice i čuvaju ih od raka. Brokula sadrži 21 mg magnezija.