Gastritis je u modernim vremenima sve učestalije oboljenje, a najčešće se pojavljuje iznad tridesete godine života. On predstavlja zapaljenje sluznice želuca i lokalizovan je u gornjoj polovini želuca.
Gastritis je oboljenje koje izaziva poremećaj varenja, naročito kiselinu odmah nakon obroka, a ponekad čak i krvarenje. Akutni gastritis je praćen oštećenjem tankog crijeva, a može ga pratiti i povišena temperatura, bolovi, mučnina, povraćanje ili proljev koji ne traju dugo.
Osobe sa hroničnim gastritisom ne moraju imati bolove, ali mogu izgubiti apetit ili osjećati mučninu. Hronični gastritis može izazvati opasnu anemiju, opadanje krvnih zrnaca izazvanih nedostatkom vitamina B12.
Bilo koji od simptoma mogu ukazivati na gastritis, a najčešći su:
- bolovi u gornjem dijelu stomaka;
- mučnina;
- povraćanje;
- proliv;
- gubitak apetita.
Uzroci
Pored alkohola, cigareta i začinjene hrane, praktično se ne zna šta izaziva većinu gastritisa. Jedan od uzroka gastritisa je neodgovarajuća ishrana koja izaziva nastanak kiseline poslije obroka.
Liječenje biljem
Kod ovog oboljenja pacijent ima višak želučane kiseline, pa zato treba piti čaj od pelina. Za ublažavanje želučane tegobe, preporučljivo je piti čaj od kamilice. Ekstrakt korijena sladića u obliku kapsule ili čaja takođe može pomoći.
Ishrana
Ishrana je vrlo važna kao preventiva, ali i u samom liječenju gastritisa. Preporučljivo je jesti više necitričnog voća, kuvanog povrća i lagane hrane, te jesti manje rafinisanih ugljenih hidrata, kao što je bijeli hljeb i bijela riža.
Dodatne količine cinka i vitamina A mogu pomoći u liječenju bolesti, izbjegavati prženu i masnu hranu, a ograničiti ili u potpunosti izbaciti alkohol, kafu i gazirana pića. Preobimni, zatim previše hladni ili previše topli obroci uopšte nisu poželjni.
Izvor: “Ljekovitim biljem i ishranom do zdravlja” Dr. Nezir Tanović