Dijabetes ili šećerna bolest je patološko stanje koje se ispoljava povećanim sakupljanjem glukoze u krvi i mokraći. Prekomjerno nagomilavanje glukoze u krvi je glavna karakteristika ove bolesti i omogućava da se ona razlikuje od renalnog dijabetesa.
Dijabetes se tradicionalno objašnjava kao nemogućnost pankreasa da otpusti dovoljno inzulina za metabolizam šećera (inzulin je hormon potreban da prenese šećer iz krvi u tkiva). Dijabetes poznat kao tip 1 obično se karakteriše pravim nedostatkom inzulina.
Dijabetes tip 11 – organizam proizvodi dovoljno inzulina, ali ćelije ne reaguju na njega. Kod starijih osoba se javlja dijabetes kao stečena bolest ubrzana gojaznošću, lošom ishranom i nedovoljnom aktivnošću.
Simptomi koji ukazuju na dijabetes su:
- stanje prije dijabetesa može biti praćeno gojaznošću, naročito oko struka;
- klasični simptomi dijabetesa tipa 1 su: često mokrenje, naročito noću, velika žeđ i glad, umor, gubitak težine i nemir;
- napredovani dijabetes: zamagljen vid, bolesti bubrega, infekcije i otvrdnuća arterija;
- mučnina, moguće je i povraćanje;
- kod muškaraca: impotencija;
- kod muškaraca i žena: gljivične infekcije.
Uzroci
Dijabetes tipa 1 javlja se zbog oštećenja pankreasa, virusnom infekcijom ili pretjeranom toksičnošću. Uzrok može biti i genetska predispozicija.
Osim nedostatka inzulina, mogući uzroci su rezistencija i neosjetljivost na inzulin. Kod dijabetesa tipa 2, organizam proizvodi dovoljno inzulina koji ulazi u ćelije na receptorska mjesta.
Kada se ona začepe masnoćom i holesterolom, postanu neosjetljiva na inzulin, pa tako on ne može da uđe u ćelije i glukoza ostaje u krvi što dovodi do suvišnog šećera – dijabetesa. Rezistencija na inzulin je stanje u kome ima dovoljno inzulina, ali ga alergijske reakcije na određene namirnice spriječavaju da radi time što remete metabolizam ugljenih hidrata.
Liječenje biljem
Lišće borovnice je poznato za podsticanje lučenja inzulina. Imela, kopriva, jagorčevina, bobice kleke i kadulja su biljke koje pojedinačno ili u mješavini uspješno pomažu u liječenju dijabetesa.
Pored gorenavedenih biljki, u liječenju dijabetesa i snižavanju šećera u krvi takođe pomažu:
- Pasulj,
- Korijen iđirota,
- Korijen vodopije,
- Maslačak,
- Lovorov list,
- Čaj od lista crnog duda,
- Peršun,
- Šitake pečurke,
- Ren,
- Jarebika.
Ishrana
Dijabetičari treba da smanje unošenje šećera i da povećaju unošenje namirnica bogatih vlaknima. Lekari preporučuju dijetu koja se sastoji od organske vegetarijanske hrane sa mnogo povrća koje se jede sirovo.
Treba jesti što manje hljeba, krompira, suvog grožđa i ostalog slatkog voća.
Izvor: “Ljekovitim biljem i ishranom do zdravlja” Dr. Nezir Tanović